Archives



Feature, Freight News, Business, Forwarding


Daily Groupage is star of the show at BIFA awards

[ January 22, 2019   //   ]

Luke Brown of Daily Groupage Services has been named Young Freight Forwarder, just one of the 11 winners in this year’s BIFA UK Freight Service Awards, held in London on 17 January.
The winner of the newly-introduced Apprentice of the Year category was Thomas Turner of Panalpina World Transport.
The winners of the nine general, modal, and specialist categories were: Specialist Logistics Services, Charles Kendall Freight, Hemisphere Freight Services, OIA Global, Metro Shipping, Uniserve Group, NNR Global Logistics, Bermuda Forwarders and Freightport Logistics.
The awards luncheon was hosted by double Olympic champion Colonel Dame Kelly Holmes who gave a motivational speech about what it takes to be a winner whilst dealing with physical and emotional issues.
BIFA President Sir Peter Bottomley MP again welcomed guests to the luncheon ceremony, which was attended by 500 people, and – along with Dame Kelly – presented all the finalists with their certificates.
BIFA director general, Robert Keen, said: “The BIFA Freight Service awards are all about rewarding excellence and the luncheon is an excellent opportunity for Members and guests to network, cement existing relationships, and develop new ones.
“All the companies that entered this year’s awards could have no finer example to follow than someone who struck Olympic gold twice in Athens in 2004.
“A BIFA Freight Service award, like an Olympic gold, is the ultimate reward for endeavour and professionalism and demonstrates high standards, determination and professionalism. Both represent the ultimate recognition of special achievement.”

Awards, finalists and sponsors in full:
General categories
The Project Forwarding Award – sponsored by Peter Lole Insurance Brokers
Winner – Specialist Logistics Services
Finalists – Dimerco Express Group, Hemisphere Freight Services, Ucargo
The Specialist Services Award – sponsored by Forward Computers
Winner: Charles Kendall Freight
Finalists – B&H Worldwide, The PSL Group, Uniserve Group
The Staff Development Award – sponsored by Albacore Systems
Winner: Hemisphere Freight Services
Finalists – Kuehne+Nagel, Simarco Worldwide Logistics, Uniserve Group, Unsworth
The Supply Chain Management Award – sponsored by BoxTop Technologies
Winner: OIA Global
Finalists – Core Management Logistics, Davies Turner, Yusen Logistics

Individual categories
The Young Freight Forwarder Award – sponsored by Virgin Atlantic Cargo
Winner: Luke Brown of Daily Groupage Services
Finalists – Christopher Carter of Peterson UK, Markus Knudsen of GAC Services, Lisa North of B&H Worldwide
The Apprentice of the Year Award – sponsored by Outsource Training & Development
Winner: Thomas Turner of Panalpina World Transport
Finalists – Paige Baldwin of TPS Global Logistics, Kyle Lawrence of Unsworth, Harry Underwood of Dachser Ltd and Jay Williams of Kuehne + Nagel Ltd.
Modal categories
The Air Cargo Services Award – sponsored by IAG Cargo.
Winner: Metro Shipping
Finalists – Bermuda Forwarders, Dimerco Express Group, Ligentia
European Logistics Award – sponsored by TT Club
Winner – Uniserve Group
Finalists – Dimerco Express Group; Jordon Freight; Simarco Worldwide Logistics
The Ocean Services Award – sponsored by Corrigan Bentley Recruitment
Winner: NNR Global Logistics
Finalists – Dimerco Express Group, UCargo
Specialist categories
The Cool Award – sponsored by American Airlines
Winner: Bermuda Forwarders
Finalists – DB Schenker, Kuehne + Nagel; Morgan Cargo
The Extra Mile Award – sponsored by Descartes.
Winner: Freightport Logistics
Finalists – Espace Europe; ISCA Forwarding, UK Customs Solutions

Tags: